top of page

P, 04. juuli

|

Häädemeeste õigeusu kirik

Bachi Goldbergi variatsioonid nii ja naa

Art Jazz Quartet Andres Mustonen - viiul Jaak Sooäär - kitarr Taavo Remmel - kontrabass Tanel Ruben - löökpillid ja Lilian Hindrikson - klaver

Bachi Goldbergi variatsioonid nii ja naa
Bachi Goldbergi variatsioonid nii ja naa

Aeg ja koht

04. juuli 2021, 20:00

Häädemeeste õigeusu kirik, Kooli 23, Häädemeeste, 86001 Pärnu maakond, Estonia

Sündmusest

PILETID PILETILEVIS

Art Jazz Quartet

Andres Mustonen (viiul)

Jaak Sooäär (kitarr)

Taavo Remmel (kontrabass)

Tanel Ruben (löökpillid)

Tuntud eesti muusikutest koosnev kvartett esitleb uut albumit, millel kõlavad J.S.Bachi kuulsad Goldbergi variatsioonid kaasaegses võtmes. Kõrvuti kõlavad ka Bachi originaalid Heino Elleri Muusikakooli pianisti Lilian Hendriksoni esituses.

Andres Mustonen kirjutab albumi ümbrisel: "Variatsioonid - mis ju iseenesest on improvisatsioonid mingi teema põhjal - juhivad meid üha uuetele loomingulistele teedele. Et Bachi muusikat võib pidada üleskirjutatud improvisatsioonideks, siis on muusikaloos Bach meile suurim hingesugulane - jazzmuusik. See äratundmine ajendas meid tegelema Goldbergi variatsioonidega ning ka heliplaadile jäädvustama ühe võimalikest lähenemistest Bachi imelisele, igavesele teemale."

Aastatega ühtse hingamise saavutanud koosseis on pannud Vivaldi ja Corelli rokkima, Bachi svingima ja helide geograafiline haare on laienenud Lähis-Ida muusikani.

Andres Mustonen on juba aastaid arendanud koostööd eesti tunnustatud džässmuusikutega. Tulemuseks on ühislooming, milles põimuvad ja lõimuvad eri maailmad: barokk, džäss, keskaeg ja raga. See on loominguline protsess, milles ei ole tsementeeritud interpretatsioone ega kapseldumist oma maailma, on vaid avatus ja pidev uuenemine. Kvartetilt on ilmunud kaks albumit: barokitöötlusi sisaldav “Aria” (2011) ja orientaalse hõnguga “A Tempo” (2012). Neist viimane pälvis 2013. aasta veebruaris Eesti Muusikaauhindade jagamisel aasta džässalbumi tiitli. Lisaks Eesti lavadele on kvartett esinenud ka Venemaal, Soomes ja Saksamaal.

Andres Mustonen projektist Art Jazz Quartet: “Selle projekti näol on tegemist džässmuusikaga. Bach on esimene suurem džäss- ja Vivaldi esimene suurem rokkmuusik maailmas. Meie ühendame oma kavas kahe helilooja loomingu džässile iseloomulikult improvisatsiooniliselt ning vastavalt selle päeva meeleolule loome nii džässis-rokis kui ka barokis kolmanda dimensiooni varasemast muusikalisest maailmast. Heliloojad on barokkmuusikast saanud inspiratsiooni ning seda muusikalist materjali aja jooksul korduvalt ümber mõtestanud: klassitsismi ajal Mozart, romantismi ajal Busoni, Rahmaninov ja Liszt, XX sajandil Stravinski, Hindemith ning eesti helilooja Eino Tamberg. Art Jazz Quartet loob barokist uue käsitluse. Barokk peab kogu aeg edasi elama. Bach, Händel ja Vivaldi on meid alati kõnetanud.”

Jaak Sooäär Art Jazz Quartetist: “Minule kui džässmuusikule ei ole barokiajastu muusika iseenesest võõras, olen sellega päris palju kokku puutunud. Esteetilises mõttes on traditsioonilise džässi ja barokkmuusika rütmika ja fraseering küllaltki sarnased. Barokiajal loodud teoseid akordimärkidega üles kirjutades võib sealt avastada päris ägedaid, keeruliste ja tänapäevaste harmooniakäsitlusega džässlugusid. Barokkmuusika on minu jaoks väga lihtne ja üheselt mõistetav.”

Liliani Hindrikson õpib Heino Elleri Muusikakooli 8. klassis õp. Kadri Leivategija juures.  Tema muusikaõpingud on olnud põnevad, arendavad, uusi väljakutseid pakkuvad, kulgenud tõusvas joones ning olnud väga edukad. Lisaks muusikaõpingutele jõuab ta osaleda erinevatel aineolümpiaadidel ning õpilasvõistlustel, kus on saavutanud väga häid tulemusi nii eesti keeles, matemaatikas, füüsikas, keemias. Kevadel korraldas ta oma loovtöö raames päris esimese klaveriõhtu, mille raames tuli esitusele pikk ja tehniliselt nõudlik kava, mida saab kuulata siin https://www.youtube.com/watch?v=T0wA8-vPXdg&feature=youtu.be.

Pilet 12.-/8.- Piletilevis ja kohapeal 

Jaga

bottom of page